Eş Zamanlı Sınav Sistemi Yardım Rehberi

Sanal sınıf uygulaması olarak Google Classroom kullanılmaktadır. Her ders için oluşturulan sanal sınıf kodlarını kullanarak sınıflarınıza katılabilirsiniz. Sanal sınıf kodları REBİS sisteminde yer almaktadır. Google Classroom sanal sınıf kodlarına nasıl ulaşabileceğinizi anlatan video için tıklayınız. Sınıf kodu ile sanal sınıfa nasıl kayıt olacağınızı anlatan video için tıklayınız.
Ortak derslere ait sınav takvimi UZEM’in web sayfasında duyurular bölümde ve birimlerin web sayfasında yayınlanmaktadır. Güncel duyuruları http://uzem.erdogan.edu.tr/tr/news adresinden takip edebilirsiniz. Ayrıca her fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulu birimlerinde yürütülecek derslere ait sınav programlarını web sitelerinde yayınlamaktadır.
Ortak ders sınavları Eş Zamanlı sınav şeklinde Google Classroom ve Google Formlar kullanılarak gerçekleştirilecektir. Bilgisayar ve mobil cihazlarınızdan sınavlara katılabilirsiniz. Bilgisayar ile sınava katılmak için Google Chrome web tarayıcısını kullanınız ve kurumsal (erdogan.edu.tr) mail hesabınız ile ilgili uygulamalara giriş yaptığınızdan emin olunuz. Mobil cihazlar ile sınava katılmak için Google Classroom ve Google Forms uygulamalarını cihazınıza indirip, kurumsal (erdogan.edu.tr) mail hesapları ile bu uygulamalara giriş yaptığınızdan emin olunuz. Eşzamanlı ve eşzamansız sınavlara nasıl erişebileceğinizi anlatan video için lütfen tıklayınız. Diğer dersler için gerçekleştiriecek sınavlarda süreç benzer şekilde yürütülecektir.
Sınav öncesi ve sınav sırasında öğrencilerin karşılaşabileceği sorunları çözecek veya en aza indirecek bir kontrol listesi oluşturulmuştur. Kontrol listesine erişim için lütfen tıklayınız.
Deneme sınavlarının uygulanması, ilgili birimin veya dersi veren öğretim elemanının kararına bağlıdır.
Deneme sınavı, sınavlar uygulanmadan önce öğrencilerin yaşayabilecekleri sorunların tespit edilmesi ve çözümlenmesi için yapılan bir uygulamadır.
Sanal sınıfa kurumsal (erdogan.edu.tr) mail adresiniz ile giriş yaptığınızdan emin olunuz. Bu sorun genellikle Gmail hesabına daha önce kişisel mail adresi ile giriş yapıldığı için ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle öncelikle Gmail’de tüm hesaplardan çıkış yapılmalı ve kurumsal mail adresi ile yeniden giriş yapılmalıdır. Bununla ilgili videoyu izlemek için lütfen tıklayınız.
Ortak derslerde vize sınavları ilk 7 üniteyi kapsamaktadır. Final sınavları ise tüm üniteleri kapsamaktadır. Diğer derslerde dersin hocasıyla irtibata geçmeniz gerekmektedir.
Sınav esnasında yaşanan teknik aksaklıklardan dolayı formu teslim edemezseniz mazeret sınavına girebilirsiniz. Vize sınavı için ileri tarihli bir mazeret sınavı düzenlenirken, final sınavının mazereti bütünleme sınavıdır.
Sınavlara cep telefonu ve tablet bilgisayarlardan katılabilirsiniz. Bunun için sınav tarihinden önce UZEM tarafından hazırlanan kılavuzları takip ederek kurumsal e-posta adresinizi mobil aygıtınıza açmanız gerekmektedir.
Eş zamanlı sınavlar yüz yüze yapılan sınavlarda olduğu gibi belirli bir başlama ve bitiş saatine sahiptir. Belirlenen süreler dışından sınava katılmanız mümkün değildir.
Uzaktan eğitim sürecinde yapılan eş zamanlı sınavlarda herhangi bir nedenden dolayı sınava giremeyen ya da sınav formunu zamanında teslim edemeyen öğrenciler dilekçe vererek mazeret sınavına katılabilmektedirler. Ancak sınava giren ve kısmen de olsa soruları cevapladıktan sonra sınav formunu teslim eden öğrencilerin notu sistem tarafından hesapladığından bu öğrenciler mazeret sınavına giremezler. Ayrıca ödev şeklinde yapılan değerlendirmelerin mazereti yoktur.
Sınavlar akademik biriminiz tarafından duyurulan tarih ve saatte dersiniz için oluşturulan Google Classroom sanal sınıfında yayınlanacaktır.
Sınav sonucunuzu REBİS öğrenebilirsiniz. REBİS’e https://ekampus.erdogan.edu.tr/ adresinden erişim sağlayabilirsiniz.